Okulary korygujące wzrok dla pracownika zatrudnionego na stanowisku robotniczym. Czy pracownikowi zwrot zakupu przysługuje.

Witam Was bardzo serdecznie po okresie krótkiej przerwy wynikającej z braku mojej dyspozycji zawodowej. Obiecuję zrekompensować brak pojawiających się artykułów. Na początek bardzo ciekawy artykuł dotyczący możliwości otrzymania przez pracownika zwrotu zakupu okularów korygujących wzrok. Nic nie byłoby w tym dziwnego gdyby nie fakt, że pracownik zatrudniony był na stanowisku robotniczym.

Ostatnio zwrócił się do mnie jeden pracowników w firmie z jaką współpracuję z zapytaniem czy jest możliwe zwrócenie mu kosztów zakupu okularów z uwagi na fakt, że lekarz podczas badań profilaktycznych medycyny pracy zalecił pracownikowi stosowanie takowych okularów z uwagi na pogarszający się wzrok.

Na podstawie:

§8 pkt 2 Rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dz.U. z 1998 rok poz. 148 poz. 973 okulary korygujące wzrok przysługują pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy.  Stanowisko pracy mechanika nie jest związane z wyposażeniem go w monitor ekranowy, a tym samym koniecznością wypełnienia zapisów §8 pkt 2 przytoczonego wyżej Rozporządzenia.

Okulary korygujące wzrok nie są rozumiane jako środki ochrony indywidualnej co również nie daje podstaw do zwrotu poniesionych kosztów zakupu w myśl art. 237 §1 KP.

W związku z powyższym pracodawca nie ma obowiązku dokonać zwrotu poniesionych kosztów zakupu okularów korygujących wzrok na stanowisku robotniczym. Chyba, że takowe okulary będą pełniły funkcję ochronną i będziemy mogli je zakwalifikować jako środki ochrony indywidualnej.

Jeżeli macie podobne nie tuzinkowe sytuacji ze swojego doświadczenia zawodowego piszcie.

Pozdrawiam Was serdecznie i do usłyszenia niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *