Czym dla Ciebie jest bezpieczeństwo pracy? – koniecznością czy misją firmy? Sam zdecyduj czym jest… ja postaram się w tym pomóc.

Bezpieczeństwo pracy to wymóg prawny, czy wartość ideologiczna? To jedno, czy drugie? A może jest to zarówno obowiązek jak i wartość ideowa? Czym dla Ciebie jest bezpieczeństwo pracy? Dla Ciebie Pracodawco, oraz dla Ciebie Pracowniku.

To co tu znajdziesz jest nie tylko wiedzą prawną, ale również tym co dla mnie jest czymś więcej…tym czym jest ludzkie życie…tym dla czego warto żyć…jest moim przeżyciem, moim przemyśleniem. Jest wartością, która inspiruje, która napełnia każde serce radością…jest ludzkim życiem, uśmiechem najbliższych.

****

Firmy bardzo często decydują się na wdrożenie procedur czy dokumentacji wtedy kiedy mają „nóż na gardle”, w związku z planowaną kontrolą.

Zastanawiam się bardzo często (to zmotywowało mnie m.in. do stworzenia BLOG-a jakiego masz przyjemność czytać) dlaczego przedsiębiorcy działają z reguły na przysłowiową ostatnią chwilę kiedy już muszą, a nie wtedy kiedy chcę wdrażać normatywy bezpieczeństwa pracy.

Powiem  Wam, że długo nad tym myślałem, i odpowiedź nie jest tak jasna jak by się wydawało.

Zastanów się…

Nauczeni jesteśmy „leczyć”, a nie zapobiegać. Śmiem twierdzić, że jest to swego rodzaju nasza społeczna przywara.

Pytam, często nie znajdując odpowiedzi. Dlaczego musi dojść do ludzkiej tragedii – wypadku przy pracy, abyśmy sięgnęli fachowej wiedzy, oraz doświadczenia moich kolegów po fachu, mających często wiele lat doświadczenia w Służbie BHP. Odnajdujemy w nich wtedy wsparcie, pomoc, często nawet podejmujemy decyzję o powierzeniu im w opiece obowiązki BHP w swoich firmach.

 

****

Przez wiele długich lat pracy miałem okazję odwiedzić wiele firm. W niektórych usłyszałem na hasło „jestem z BHP” odpowiedź: „…a to szkolenia”. „Hm… szkolenia to tylko ułamek procent obowiązków jakie musi spełnić każdy pracodawca.” – odpowiadałem, wielokrotnie.

Wydaje się, że wiedza co pracodawca musi, a co powinien spełnić dopełniając swoich powinności wynikających z Kodeksu Pracy jest niewielka….

Jednak, spotykałem przemierzając bezkres polskich grani, rozmawiając z wieloma firmami, gdzie bezpieczeństwo pracy było jednym z ważniejszych wartości jakie wyznawali. Radością napełniały mnie tablice na głównych ciągach korytarzowych luksusowych biurowców, gdzie tkwił napis: „ Bezpieczeństwo każdego pracownika jest naszą misją…”

Każdy z nas w środowisku zawodowym spędza 80% doby a będąc w gronie rodzinnym 20% czasu. Dlaczego dbamy więc bardziej o bezpieczeństwo nasze w domu, a w pracy już z tym bywa różnie?

Chciałbym abyście czytając posty zawarte w tym BLOG-u zaszczepili się nie tylko wiedzą co musimy jako pracodawcy zrobić, a również zaszczepili wartością jaką jest ludzkie bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że każdy z Nas ma najbliższych, którzy na Nas czekają.

****

Będę pisał o:
– twoich – pracodawco, obowiązkach w zakresie przygotowania dokumentacji bhp
– bezpieczeństwie pracy jako wartości, misji w firmie
– bezpieczeństwie pracy jako wartości marki jaką reprezentuje Twoja firma, o tym – jak poprzez podniesienie poziomu bezpieczeństwa w firmie można kształtować wartość produktu
– a przede wszystkich o życiu ludzkim, bo to ono jest najważniejsze

 …żyjmy dla siebie oraz dla nich….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *